W ślad za dotychczasowymi komunikatami, z uwagi na to, że kolejne spółki z grupy Golub Gethouse przestają obsługiwać obligacje składając wnioski o otwarcie postępowań restrukturyzacjach albo sanacyjnych, przedstawiamy Państwu aktualną sytuację związaną z sytuacją obligatariuszy grupy Golub Gethouse:
GOLUB GETHOUSE MLT Spółka z o.o. w restrukturyzacji (KRS: 701302) – postępowanie przyspieszone układowe, sygn. XVIII Gr 95/20 – Administrator wystąpił do Sądu o zgodę na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego, ale zgoda nie została jeszcze przez Sąd wydana.
GGH RENTAL APARTMENTS Sp. z o.o. (KRS: 753459) – otwarte postępowanie sanacyjne, sygn. XVIII Gr 20/21. Administrator uzyskał zgodę Sądu na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego. Administrator wystąpił do Sądu o zgodę na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego, ale zgoda nie została jeszcze przez Sąd wydana.
GGH RENTAL APARTMENTS 2 Sp. z o.o. (KRS: 790709) – otwarte postępowanie sanacyjne, sygn. XVIII Gr 18 Gr 21/21. Administrator uzyskał zgodę Sądu na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego. Akta zostały utrwalone na nośniku cyfrowym i znajdują się w analizie.
GGH MLT Sp. z o.o. (KRS: 826067) postępowanie przyspieszone układowe, sygn. XVIII Gr 9/21. Administrator uzyskał zgodę Sądu na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego. Akta zostały utrwalone na nośniku cyfrowym i znajdują się w analizie.
MLT GGH Sp. z o.o. (KRS: 841259) – postępowanie przyspieszone układowe, sygn. XVIII Gr 10/21. Administrator uzyskał zgodę Sądu na zapoznanie się z aktami postępowania restrukturyzacyjnego. Akta zostały utrwalone na nośniku cyfrowym i znajdują się w analizie.
GGH STUDENT HOUSING (KRS:681833) – Na dzień dzisiejszy (1 czerwca 2021 r.) w MSIG brak ogłoszeń w przedmiocie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
GGH OFFICE (779634) – Na dzień dzisiejszy (1 czerwca 2021 r.) w MSIG brak ogłoszeń w przedmiocie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Administrator skierował do Emitenta pismo w przedmiocie aktualizacji wyceny przedmiotu części zabezpieczeń oraz ustanowienia zabezpieczeń w części emisji. Emitent nie odpowiedział na to pismo.
Nadto, do kancelarii Administratora wpłynęło pismo od Janda Możdżeń Restrukturyzacje, z którego wynika, że:
– od dnia otwarcia postępowania sanacyjnego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania, spełnianie przez dłużnika albo zarządce świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne,
– zaspokojenie tych wierzytelności może nastąpić na warunkach określonych w treści zawartego układu,
– w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie dokonuje się zgłoszenia wierzytelności,
– zarządca sporządza spis wierzytelności na podstawie ksiąg rachunkowych, innych dokumentów dłużnika, wpisów w księgach wieczystych oraz rejestrach,
– o dacie złożenia spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych obwieszcza się (spis nie został jeszcze sporządzony).
Otwarcie postępowania sanacyjnego nie wyłącza możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań sądowych, w celu dochodzenia wierzytelności podlegających w spisie wierzytelności. Koszty postępowania obciążają wszczynającego postępowanie, jeżeli nie było przeszkód do umieszczenia wierzytelności w całości w spisie wierzytelności.
Jednocześnie Administrator zabezpieczeń informuje, iż zgodnie z treścią art. 151 prawo restrukturyzacyjne, układ nie obejmuje m.in. wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, w części znajdującej pokrycie w wartości przedmiotu zabezpieczenia, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie jej układem. Zgodę na objęcie wierzytelności układem wyraża się w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem. Otwarcie zatem przyspieszonego postępowania układowego nie ma wpływu na ewentualne prowadzenie postępowania egzekucyjnego z przedmiotu zabezpieczenia. Art. 260 ust. 1 ustawy prawo restrukturyzacyjne wskazuje, iż wierzyciel posiadający wierzytelność zabezpieczoną na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską może w toku przyspieszonego postępowania układowego prowadzić egzekucję, przy czym wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia.
Oznacza to jednocześnie, iż w trakcie trwania przyspieszonego postępowania układowego nie jest możliwe wszczęcie i prowadzenie postępowań egzekucyjnych na podstawie posiadanych przez Obligatariuszy aktów notarialnych o poddaniu się przez Emitenta egzekucji w trybie art. 777 kpc.